Na czym polega strukturyzacja drewna i co jest do niej potrzebne?
Strukturyzacja drewna to inaczej forma jego postarzania. Jest to proces, który pozwala na uzyskanie niejednolitej struktury jego powierzchni. Warto zwrócić uwagę, że wszystkie zagłębienia i rowki są zwrócone w jednym kierunku, co tworzy unikatowy i elegancki wzór. Przeprowadzenie strukturyzacji drewna składa się z kilku etapów, a czas jej trwania będzie uzależniony od tego, jaki efekt chcemy uzyskać.
Co warto wiedzieć o postarzaniu drewna?
Z całą pewnością, im bardziej wyrazisty wzór chcemy osiągnąć na naszych meblach, tym dłużej będzie trwał proces ich strukturyzacji. Potrzebne do tego są odpowiednie maszyny do obróbki drewna. Musimy jednak pamiętać, że jeśli chcemy osiągnąć efekt postarzania, to ogromne znaczenie będzie miał również gatunek drewna, jaki wykorzystamy. Główna zasada dotyczy tego, że im bardziej twarde jest drewno, tym bardziej oporne będzie na postarzanie. Przykładowo jeśli będzie to dąb lub jesion, to konieczne będą co najmniej trzy etapy pracy, a przy bardziej miękkich gatunkach jak brzoza, sosna, czy modrzew, będzie to trwało dużo krócej.
Postarzanie rozpoczyna się od uwypuklenia rysunków słojów. Za jedną z najskuteczniejszych metod uznaje się tu szczotkowanie, które daje możliwość usunięcia tzw. drewna wczesnego, czyli najbardziej miękkich elementów. Takie słoje widocznie wpływają na estetykę mebla. Po stworzeniu wyżłobień i uszkodzeń konieczne jest usunięcie powstałych zadziorów i wygładzenie całej powierzchni. Na koniec musi ona jeszcze zostać zabezpieczona.
Czy warto zdecydować się na strukturyzację drewna?
Taki proces sprawia, że nawet najzwyklejszy drewniany mebel może stać się bardzo stylowy i pięknie komponować się z naszym wnętrzem, tworząc niepowtarzalny design, bo on zawsze będzie w pełni unikatowy. Zadanie postarzania może być za pierwszym razem trudne do przeprowadzenia. Potrzebujemy ponadto odpowiednich narzędzi i urządzeń do obróbki drewna, a całość przebiegła sprawnie i bezpiecznie.