Dlaczego warto czyścić szczotkarko-odmuchiwarki po obróbce drewna?
Na obróbkę drewna składa się kilka czynności, dzięki którym materiał uzyskuje odpowiedni kształt i kolor. Najczęściej stosowane metody obróbki drewna to przede wszystkim toczenie, frezowanie, gięcie oraz szlifowanie. Dzięki tym zabiegom drewniany kawałek może przyjąć dowolny kształt i wzór. Toczenie i frezowanie polega na ściąganiu warstwy materiału, dzięki czemu można nadać jej konkretny wygląd. Gięcie polega na nadawaniu drewnie formy za pomocą kontrolowanego wyginania, szlifowanie natomiast jest jednym z końcowych etapów obróbki, którego celem jest zlikwidowanie chropowatości materiału.
Do czego służy szczotkarko-odmuchiwarka?
Poza obróbką mechaniczną drewno poddaje się licznym zabiegom wizualnym. Zalicza się do nich impregnacja, malowanie, lakierowanie oraz okleinowanie. Aby przystąpić do tych czynności, powierzchnia materiału musi być idealnie czysta i sucha. Wszelkie zanieczyszczenia w postaci pyłu, wiórów czy trocin mogą spowodować zepsucie efektu kocowego. Chcąc pozbyć się tego problemu, wykorzystuje się do pracy szczotkarko-odmuchiwarkę. Praca tego urządzenia pozwala dokładnie oczyścić powierzchnię drewna i tym samym przygotować je do dalszej obróbki. Jest to niezbędne urządzenie wykorzystywane przy produkcji mebli oraz innych elementów drewnianych.
Jak często czyścić szczotkarko-odmuchiwarkę?
Szczotkarko-odmuchowarkę jak każde specjalistyczne urządzenie powinno się regularnie konserwować i czyścić. Ogólne czyszczenie powinno być stosowane po każdym użyciu, natomiast dokładne smarowanie i konserwacja podzespołów musi zostać przeprowadzona zgodnie z zaleceniami producenta. Pył, który zostaje usunięty z drewnianej powierzchni, dostaje się w najmniejsze szczeliny, a jego nagromadzenie może obniżyć wydajność pracy lub doprowadzić do poważnej usterki.